Istaka Nedir?

Istaka

Türkiye’de ve dünyadaki diğer Türk toplumlar arasındaki en popüler oyunlardan biri olan okeyde kullanılan en temel araçlardan birisi ıstakadır. Kırmızı, sarı, mavi ve siyah renklerine ait serilerden oluşan, 1’den 13’e kadar numaralandırılmış, toplam 106 adet taş ve 4 adet ıstaka ile oynanan bu oyun; hem şans, hem mantık hem de hafıza oyunlarından birisidir. Istakaların her birisi bir oyuncuyu temsil eder. Bu oyuna özel olarak tasarlanmış bir taş tutma platformu olduğundan, genellikle tek başına satılmaz. Okey seti içinde dört adet olarak yer alır. Istaka okey çeşitleri, setin kalitesine göre farklı özelliklere sahip olabilir. Ayrıca ıstaka okey fiyatları da bu doğrultuda değişkenlik gösterir. Malzeme seçenekleri geniş olduğu gibi, ürünlerin formunda da farklılıklar bulunmaktadır. Bu tarz tasarımsal farklar, sadece estetik açıdan değil oyun performansı ve konforu açısından da etkilidir. Standart bir özellik olarak ıstakalar iki basamak halinde tasarlanır. Taşlarınızı hem alt hem de üst sıraya dilediğiniz şekilde dizebilmenize imkan sağlar. Bazı modellerde ürünü kişiselleştirme seçeneği bulunur. Bu modelleri sipariş ederken belirttiğinizde isim, tarih gibi yazılar yazılarak ürünlerin kişiselleştirilmesi mümkün olur. Dolayısıyla aynı zamanda, okey oynamayı sevenler için güzel ve özgün bir hediye seçeneği olarak değerlendirilebilir. Farklı özelliklere sahip ıstaka modellerini görüntülemek ve diğer oyunları incelemek için yetişkin hobi ve oyun sayfamıza göz atmanız yeterlidir.

Farklı Formlarda Üretilen Istaka Modelleri

Istaka nedir sorusuna verilecek en kısa yanıt, okey oyunu sırasında taşların muhafaza edildiği nesne, şeklinde özetlenebilir. Bu nesnenin en önemli özelliği, üstüne dizilen taşların diğer oyuncular tarafından görülmesini engelleyecek bir forma sahip olmasıdır. Bu nedenle eğimli ve basamaklı bir yapıya sahip olan ıstakaların yan kesiti üçgen şeklinde gözükür. Zemine düz bir şekilde yerleştirilen bu plakaların üstüne dizilen taşlar, sadece karşıdan bakıldığında görülebilmelidir. Standart ıstaka modellerinde bu durum büyük ölçüde sağlanır. Genellikle kare şeklinde bir masa etrafında oyuncuların birbirlerine dik açılı olarak oturduğu bir platformda oynanan bir oyun olduğundan, birbirlerinin taşlarını görmeleri mümkün olmaz. Ancak oyuncular arasındaki açı küçüldükçe taşlar gözükmeye başlar. Bazı ıstaka tasarımlarında bu durum da göz önüne alınarak oval formlu modeller tasarlanmıştır. Masanın çapraz köşelerinde oturan kişilerin bile bu tarz ürünler sayesinde taşları görmesi zorlaşır. Sağ ve sol taraftaki rakiplerin ise taşları görme olasılığı tamamen ortadan kaldırılmış olur. Daha profesyonel bir oyun için bu tarz ürün seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bazı ürünler doğal malzemelerden üretildiği için kirlenmeye ve küf, mantar gibi oluşumların ortaya çıkmasına daha elverişlidir. Form ve tasarım anlamında fazla girinti – çıkıntılı ve işlemeli ürünler, daha çok kir ve toz tutabilir. Bu aşamada kullanılan malzeme ve vernik de son derece önemlidir. Antibakteriyel, kir tutmayan, silinebilen ve küflenmeyen ıstaka okey modellerini tercih ederek daha uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Zengin Malzeme Seçeneklerine Sahip Okey Istakaları

Alışılmış okey masası görüntüsünde ilk akla gelen malzeme seçeneği ahşaptır. Birçok oyun setinde ıstakalar ahşaptan üretilmiş olup; ağaç türü farklılık gösterebilir. Kullanılan ağacın türüne ve miktarına bağlı olarak ürün fiyatları değişir. Bazı modeller ise MDF’den üretilip üstüne ahşap görünümlü kaplama geçilmiş olabilir. Benzer şekilde, tamamen ahşaptan üretilmiş olabileceği gibi bazı ürünlerin sadece üst yüzey kaplaması da ahşap olabilir. Tüm bunlar, kalite ve fiyat konusunda belirleyicidir. Aynı zamanda oyunun tutkunları, yenilikçi malzemeler yerine alıştıkları konseptteki bir görünümle oyunu sürdürmeyi tercih ederler. Bu nedenle ahşap, ıstaka üretiminde vazgeçilmez malzemelerden birisidir. Uzun süreli kullanımı hedefleyenler kaliteli bir ağaçtan üretilmiş oyun setlerini tercih eder. Ceviz, meşe, zeytin, akçaağaç gibi birçok farklı ağaç türü ıstaka üretiminde kullanılabilir. Ayrıca bu ürünler isteğe göre mat veya parlak olarak tercih edilebilir. Kesim ve zımpara aşamalarının ardından ürüne atılan vernik, ürünün mat veya parlak gözükmesi konusunda etkilidir. Ahşap setleri ağır bulanlar ise daha hafif ürün seçeneklerine yönelebilir. Bu noktada plastik ve PVC kaplı okey setlerini tercih edebilirsiniz. Sıklıkla bir yerden başka bir yere taşınan oyun setlerinde, hafiflik önemli bir etkendir. Plastik ise ahşap ile kıyaslandığında çok daha hafif ve taşıması kolay bir malzemedir. Ahşabın doğal renk ve doku seçeneklerine ek olarak plastik ıstaka okey setlerinde sayısız renk seçeneği bulunur. Gri, kırmızı, beyaz, siyah ve daha birçok renkte ürün seçeneğine plastik modeller arasında ulaşabilirsiniz. Ahşap gibi görünen PVC kaplamalı ürünler de mevcuttur. Bu sayede hem hafif ve kolay taşınabilir bir okey setine sahip olup; hem de oyun oynarken tahta ıstaka okey görünümünü sürdürmeye devam edebilirsiniz. Istaka tasarımında kaplamanın görüntüsüne ek olarak niteliği de büyük önem taşır. Kolay çizilebilir kaplamalar uzun süreli kullanıma uygun değildir. Bu nedenle çizilmelere karşı dayanıklı ürünler daha kullanışlıdır. Genellikle set halinde satıldığı için okey ıstaka alışverişlerinde taşların kalitesi de büyük bir önem taşır. Satın aldığınız okey takımını uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız hem ıstakaların hem de taşların kalitesine önem vermeniz gereklidir.

Kullanım Şekline Göre Seçebileceğiniz Farklı Istaka Boyutları

Istaka okey setlerinin büyüklüğünü ve kapladığı alanı belirlemede en etkili parçadır. Setin en büyük ve en çok yer kaplayan elemanı olan bu ürünlerde küçük, orta boy ve büyük seçenekler mevcuttur. Orta boy olarak tanımlanan setler, en sık tercih edilenlerdir. Büyük setler ile kıyaslandığında taşıması kolay olup; küçük setlere göre ise oynaması daha zevklidir. Küçük setler, taşıma kolaylığı nedeniyle tercih edilir. Piknik, yolculuk, tatil gibi aktivitelerde pratik bir oyun kurmak için oldukça kullanışlıdır. Küçük setleri saklamak için ekstra bir depolama alanına ihtiyacınız olmaz. Çanta, bavul gibi küçük alanlarda pratik bir şekilde saklanıp taşınabilir. Orta boy setlerin saklanması için ek bir alana ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazı ürünler kendisine ait kilitli bir kutu veya ıstaka çantası ürününe sahiptir. Bu sayede taşların kaybolmadan muhafaza edilmesi ve sete dahil olan zar, örtü, taşlar, ıstakalar gibi tüm parçaların düzenli bir şekilde saklanabilmesi mümkün olur. Kendisine ait bir saklama elemanı olmayan modellerde sadece taşlar ve zar için bir adet kese bulunabilir. Istakalar ise birbirleri ile yüz yüze gelecek şekilde konumlandırılarak minimum yer kaplayacak şekilde saklanabilir. Büyük ürünler için de bazı kendiliğinden kutulu ve çantalı ürün seçenekleri mevcuttur. Ürünlerin büyüklüğü kapladığı yere ek olarak ağırlık ve fiyat konusunda da etkilidir. Plastik okey ıstaka fiyatları diğer çeşitlerden bu noktada ayrılmaktadır. Kullanım amacınıza ve sahip olduğunuz saklama alanının müsaitliğine bağlı olarak ihtiyacınız olan boyutlardaki ürün seçenekleri arasında tercih yapabilirsiniz. İsim yazdırılabilen ıstaka ve okey setlerini hem hediye hem de promosyon amaçlı olarak değerlendirebilirsiniz. İsim haricinde logo ve desen çalışmaları da yapılabilmektedir. Bazı ahşap setlerde bu işlem kazıma yöntemi ile yapılır. Bazı ürünlerde ise direkt olarak baskı – yazı uygulaması şeklindedir. Promosyon ve reklam amacıyla logo baskılı ürün seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. İhtiyacınıza, tarzınıza ve kullanım şeklinize uygun birçok ıstaka okey çeşitleri bulabilirsiniz. Arkadaşlarınızla, ailenizle ve sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirmek için daima elinizin altında olmasını isteyeceğiniz bu setleri hemen sepetinize ekleyebilir; farklı büyüklüklerdeki okey setleri ile her an her yerde oyunu başlatan siz olabilirsiniz.