Tavla Oyna

Sosyal ağın vazgeçilmezlerinden olan tavla çay bahçelerinde bile en çok oynanan oyunlardan biridir. Müşteriler sipariş vermeden önce istedikleri bir oyun olarak tavla iki kişiyle oynan bir oyundur. Her oyuncuya ait on beş pul vardır ve rakibiyle zıt renkli pullara sahiptir. Genellikle siyah ve beyaz renkte olan bu pullar oyuna özel bir kutuya dizilirler. İki zar eşliğinde oynanan oyunda rakiplerin kazanma hırsları oyun sonuna dek sürer.

İnternet üzerinde online olarak da çok oynanan tavla ile yeni insanlarla tanışılabilir ve arkadaşlıklar kurulabilmektedir. Yeni tanıştığın insanlarla sohbet ederek can sıkıntını giderebilmektesindir. Rakiplerinden bilgili ve onlardan daha şanslı olduğunu ispatlamanın en iyi yollarından biridir. Özellikle evine yorgun dönen insanların dinlenme yollarından birisi olan tavla ile yattığın veya oturduğun yerden oynayabilmektesindir. Puan biriktirerek de sevdiklerinle kendini kıyaslar ve en iyi olmayı hedeflersin.

Biraz şans ağırlıklı bir oyundur tavla ile esnaflar dükkan önünde bile oynayarak eğlenebilmektedir. Tavla, öğrencilerin kantin oyunu, arkadaşların kafe oyunu olarak bir araya gelen hemen her insanın bilmese de öğrenmek istediği bir oyundur. Bazı kişiler sevdikleriyle farklı etkinlikler yapmak adına öğrenir tavla oynamayı bazı kişiler de sevdiği kişileri yenerek onlarla tatlı şekilde uğraşmak için öğrenir. Tavla oynamak için çok sebep var görüldüğü üzere. Bilmeyenleri kimse dışlamaz ama bilenler daha yakın olur bilenlere. Yenilenin teslim olduğu, kolunun altına alarak poz verdiği bir oyundur. Zamanın nasıl geçtiğini fark edilmez çoğu zaman. Hatta randevulara geç kalınabilecek kadar uzayabilir oyun. Çünkü o an için en önemli olan şey tavladır. Yenmek veya yenilmenin yanı sıra bitirmek önemidir. Tavla yarıda bırakılmaya alışkın olmayan bir oyundur çoğu zaman. Skor olarak devam edebilen bir oyun olabilmektedir yalnız. Dört defa oynandığında ve durum berabereyken galibi seçecek beşinci oyun oynanabilir. Önceki oyunların nasıl bir farkla bittiğinin önemi yoktur aslında. Son oyunu alan diğer oyuna kadar galibiyetini sürdürmeye hak kazanmış olur.